Faculty and Staff

OFFICE: 801-489-3021 ext. 0

Shawn Rawlings
Administrator
801-489-3021 ext. 6
Kellie Anderson
Main Office/Preschool Secretary
801-489-3021 ext. 1
Tiffany Boston
School Nurse
Candi Bown
District Audiologist
Kristen Brenneman
Truancy Secretary
801-354-7471
DeDe Depew
Main Office Secretary
801-489-3021 ext. 0
Monica Hullinger
District Social Worker
Stockton Hyer
IT Specialist
Tasha Lewis
SPED District Level Specialist
Jenny Wood
Office Staff/Preschool

BRIDGES TRANSITION CENTER: 801-489-3021 ext. 5

Morgan Phelps
Bridges Teacher - Department Lead
Joanna Cornejo
Bridges Teacher
Abby Holbrook
Bridges Teacher
Adam Russell
Bridges Teacher
Myan Schulze
Bridges Teacher
Eric Schwobe
Bridges Teacher
Greg Tolman
Bridges Teacher
Misty Bellis
Psychologist
Sara Jensen
Speech/Language Pathologist
Rhonda Peters
Speech/Language Pathologist
Steffanie Reeder
Speech/Language Pathologist
Coming Soon!
Bridges Technician
John Averett
Bridges Technician
Lorrie Bell
Bridges Technician
Gabriela Castaneda
Bridges Technician
Kate Darrington
Bridges Technician
Coming Soon!
Bridges Technician
Marilyn Frazier
Bridges Technician
Jennifer Hall
Bridges Technician
Kathy Hatfield
Bridges Technician
Lauren Hughes
Bridges Technician
Lorri Jensen
Bridges Technician
Kaitlin Jurkatis
Bridges Technician
Madison Kanakis
Bridges Technician
Stephanie Meldrum
Bridges Technician
Jane Netcher
Bridges Technician
Tammy Pearce
Bridges Technician
Sharie Petersen
Bridges Technician
Stephani Warner
Bridges Technician
Coming Soon!
Bridges Technician

CUSTODIAL: 801-489-3021 ext. 0

Tami Santistevan
Day Custodian/Department Lead
Prince Jacobson
Night Custodian
Zackery Distefano
Adult Sweeper
Jaden Gulbransen
Adult Sweeper
Meredith Miller
Adult Sweeper
James Neville
Adult Sweeper
Jessica Shields
Adult Sweeper

DIGITAL COACHES: 801-489-3021 ext. 0

Neisha Coutlee
Digital Coach: Barnett/ Mt. Loafer/Parkview/Salem/ Taylor/Wilson
Gregg Crockett
Digital Coach: Mt.NMS/PJHS/PHS/SJHS
Charles Hanosek
Digital Coach: Apple Valley/Goshen/Orchard Hills/Riverview/Santaquin/Spring Lake
Katie Lasley
Digital Coach: Cherry Creek/Larsen/Mapleton/ Meadow Brook/Westside
Samuel McGrath
Digital Coach
Heather Nelson
Digital Coach: Canyon/East Meadows/Maple Ridge/Park/Spanish Oaks/Salem
Jodi Partridge
Digital Coach: MGMS/MJHS/MMHS/SHS
Myles Peterson
Digital Coach: Brockbank/Brookside/ Hobble Creek/Rees/Sage Creek/Sierra Bonita
Heidi Preece
Digital Coach: SHHS/SJHS/VVMS/ALC
Mandy Young
Digital Coach: DFJHS/SFJHS/SFHS/ Landmark

FINE ARTS: 801-489-3021 ext. 3

Karen Kidd
District Arts Specialist (K-12)/Department Lead
Jeanmarie Andersen
Fine Arts/Visual Arts: Brockbank, East Meadows, Larsen, Meadow Brook
Lisa Bean
Fine Arts/Drama: Hobble Creek, Maple Ridge, Park, Spanish Oaks
Laura Brockbank
Fine Arts/Music: Goshen, Rees, Riverview, Westside
Christine Brown
Fine Arts/Visual Arts: Cherry Creek, Foothills, Santaquin, Spring Lake
Melanie Fillmore
Fine Arts/Dance: Apple Valley, Mt. Loafer, Orchard Hills, Park View
Cherisa Jones
Fine Arts/Dance: Brookside, Canyon, Orchard Hills, Sage Creek
Benjamin Sansom
Fine Arts/Drama: Barnett, Mapleton, Sierra Bonita, Taylor
Trudy Seely
Fine Arts/Music: Art City, Salem, Westside, Wilson

FOOD SERVICES

Jennifer Bracken
Food Services
Maridee Grammer
Food Services

KEYBOARDING: 801-489-3021 ext. 0

April Williams
Keyboarding Specialist-Department Lead: Sage Creek-Westside
Christine Blazzard
Keyboarding Specialist: Hobble Creek-Larsen-Rees-Sierra Bonita
Kim Clyde
Keyboarding Specialist: Brockbank-Salem-Spring Lake-Taylor
Laurel Mills
Keyboarding Specialist: Apple Valley-Goshen-Orchard Hills-Santaquin
Colleen Sircable
Keyboarding Specialist: Brookside-Cherry Creek-Maple Ridge-Meadow Brook
Jennifer Teemant
Keyboarding Specialist: Barnett-Foothills-Mt. Loafer-Park View
Julie Wallace
Keyboarding Specialist: Art City-Mapleton-Spanish Oaks-Wilson
Lynette Woerner
Keyboarding Specialist: Canyon-East Meadows-Park-Riverview

LITERACY SPECIALISTS: 801-489-3021 ext. 2

Selene Carlson
District Literacy Specialist (K-5)/Department Lead: Summit Center

OCCUPATIONAL THERAPY/PHYSICAL THERAPY: 801-489-3021 ext. 4

Mark Jones
Physical Therapist Department Lead
Paul Daybell
Occupational Therapist Department Lead
Mark Comsa
Occupational Therapist
Kyle Johnson
Occupational Therapist
Jory Liddiard
Occupational Therapist
Rebecca Rockwood
OT/PT
Keri Barrott
Motor Development Aide
Jana Bascom
Motor Development Aide
Tami Bentley
Motor Development Aide
Lindsey Bishop
Motor Development Aide
Melissa Black
Motor Development Aide/Secretary
Caroline Blackham
Motor Development Aide
Kerry Fullmer
Motor Development Aide
Travis Gage
Motor Development Aide
Lena Hill
Motor Development Aide
Cherie Laughter
Motor Development Aide
Jennifer Poulsen
Motor Development Aide
Lindsey Prusak
Motor Development Aide
Kim Terry
Motor Development Aide
Shelly Wall
Motor Development Aide
Jace Whitney
Motor Development Aide
Jessica Witney
Motor Development Aide

PRESCHOOL: 801-489-3021 ext. 0

Laura Puntsag
District Preschool Specialist/Department Lead
801-489-3021 ext. 1
Laura DeHeer
Preschool Intervention Team
Coming Soon!
Preschool SLP/TLC Class
Heidi Hatfield
Preschool Intervention Team
Amber Jenkins
Assistant Preschool Specialist
Kirsten Kelly
Preschool SLP/TLC Class
Laurie Lish
Preschool Intervention Team
Paige Mills
Preschool Technician
Valentina Pedersen
Preschool Liason/Intervention Team
Leslie Shepherd
Preschool Technician
Carma Sorensen
Preschool Teacher

SHADOW MOUNTAIN

Shawn Rawlings
Program Administrator
801-489-3021 ext. 6
David Jex
Camp Director
801-691-3747
DeDe Depew
Secretary
801-489-3021 ext. 0
Janessa Spanheimer
Counselor

SPECIAL EDUCATION

Coming Soon!